Dobrý den! K výživě klienta DD slouží trvale zavedená sonda PEG, předepsán Nutrison Powder, který se musí připravovat před podáním.Musí být tato strava připravována na samostatném pracovišti stavebně odděleném od jiných provozů? Děkuji

Podle vyhlášky č. 137/2004 Sb., ve znění vyhlášky č. 602/2004 Sb., o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných, § 48 -podmínky podávání pokrmů v rámci léčebného procesu, tekuté výživy ústy a výživy aplikované gastrickou sondou, odst. 2) – tekutou výživu podávanou ústy a výživu aplikovanou gastrickou sterilní sondou je nutno připravovat na samostatném pracovišti stavebně odděleném od jiných provozů, odst. 3) – tekutá výživa pro podávání ústy se připravuje zásadně čerstvá.Toto se týká tekuté výživy připravované z potravin a surovin, což se děje ve vyčleněné stavebně oddělené části stravovacího provozu. Váš dotaz se týká podávání trvale zavedenou sondou PEG – podáván Nutrison powder. Ten se míchá s převařenou vodou a nejlepší je namíchat ho přímo před podáváním na oddělení. Nedovedu si představit, že by se to převáželo. Nutrison powder je levnější než Nutrison tekutý, který se skladuje při pokojové teplotě a po otevření se přímo podává, je to pohodlnější. V DD zřejmě volí levnější přípravek. Podle dietní sestry do PEGu může přijít i mixovaná strava, nemusí být sterilní, do PEJ musí být přípravek sterilní a pak by to neměl být ani práškový Nutrison. Doufám, že to jako odpověďˇbude stačit. Dr.Chomoucká, KHS Brno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.