Máte dotaz? Zkontrolujte prosím všechny níže uvedené otázky. Můžete také použít vyhledávání vpravo nahoře. Pokud nenaleznete řešení Vašeho problému, zadejte dotaz do formuláře:

  Dobrý den, prosím na základě jakého předpisu, či doporučení musí mít pracovníci provádějící odběr biologického materiálu k vyšetření SARS-Cov-2 dvoje rukavice (svrchní mění po každém klientovi)? Jedná se mi o pracovníky na odběrových místech (mobilní týmy, mobilní stany, stacionární místa). Či zda těmto pracovníkům stačí jedny jednorázové rukavice. Děkuji , přeji hezký den

  4. 08. 2021 · Komentáře 

  Dobrý den, mám dotaz, který se týká sterilizace nosní tamponády ze stočeného obinadla napuštěného vazelínou (vaselinum alba). V současné době jsme nuceni si začít dělat tyto tamponády svépomocí, jelikož firma od které jsme brali sterilní tamponády přestala dodávat a jiného dodavatele se nám nepodařilo zatím sehnat. Zde jsem našla odkaz na sterilizaci mastného tylu při tt 140°90min nebo 160°60nmin – v horkovzdušném sterilizátoru. Prosím, jaký je správný postup sterilizace těchto mastných longet? Děkuji.

  12. 06. 2021 · Komentáře 

  Dobrý den, mám dotaz. U nás na sterilizaci máme takový spor ohledně vkládání toulce s podávkami do lukasteriku, který je určen pro vyndání sterilního materiálu z kontejneru (např. převaz), zda se toulec vkládá do lukasteriku dnem k otevírací straně nebo zda to může být i obráceně, tedy podávkami k otevírací straně. Spoustu oddělení to žádá podávkami k otevírací straně s tím, že si toulec postaví, uchopí za úchopovou část toulce a vyndá jej. Děkuji za odpověď.

  3. 02. 2021 · Komentáře 

  Dobry den, mame parni sterilizator, rano provedu vakuovy test nasledne BD test pred samotnou sterilizaci nastroju, a ted uplne nevim jaky je rozdil mezi BD testem a Helix testem a kdyz mam nastroje s dutinou kdy dat a jaky test- zda je jedno jestli BD dutinovy nebo Helix vsazkovy zatezovy test a jestli se dava primo k nastrojum ke sterilizaci nebo pred do prazdneho sterilizatoru. Dekuji L

  18. 09. 2020 · 2 komentářů 

  Dobry den, chci se zeptat ,kdyz se v patek vysterilizuji v HS nastroje volne nezabalene , nechaji se uvnitr – jak dlouho vydrzi vysterilizovane? napr .do pondeli nebo je delsi dobu dovolena Dekuji L

  18. 09. 2020 · Komentáře 

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolika procentní roztok přípravku Savo je možné použít k dezinfekci vody ve smyslu prevence před výskytem či pomnožením Legionel v pitné vodě (veřejný vodovod).

  9. 11. 2019 · Komentáře 

  Dobrý den, prosím o doporučení přípravků k dezinfekci potrubního systému rehabilitačních van. Děkuji.

  9. 11. 2019 · Komentáře 

  Dobrý den, pro ORL ambulanci pořizuji teploměr do lednice, kde uchováváme léčiva. Jsou na teploměr nějaké předepsané parametry nebo mohu koupit „běžný“ digitální teploměr určený do lednice u běžného prodejce elektroniky a nikoli ze zdravotnických potřeb? Cenový rozdíl je samozřejmě značný… Děkuji.

  23. 09. 2019 · Komentáře 

  Dobrý den, jaká je platná legislativa pro údržbu sterilizačních kontejnerů, co musím udělat, pokud chci mít jistotu, že kontejner je dostatečně těsný, jsou v pořádku filtry a sterilita je zaručena po dobu exspirace dané vyhláškou?

  13. 09. 2019 · 1 komentář 

  Jaký je rozdíl mezi vodou destilovanou pro technické účely a demineralizovanou vodou?

  11. 09. 2019 · 2 komentářů 

  Dobrý den, ráda bych věděla, jak vést sterilizační deník, když pracujeme s menším parním sterilizátorem, který by měl vše ukládat na paměťovou kartu? Mám si záznamy v nějakém intervale tisknout a podepisovat, nebo stačí mít sterilizaci v elektronické podobě a zvlášť vést jen deník testů – stačí vakuový test a helix/bowie test ? Nejsem si jistá, jestli Bowie je to samé jako Helix test. Je nutné provádět 2 druhé Bowie testu? – Dutinový bowie test a pak Bowie-Dick test pro kontrolu průniku páry během sterilizace ( několik listů papíru vložených do malého sáčku, uprostřed kterého je umístěn chemický indikátorový list citlivý na teplo). Popřípadě ještě Chemický test parní sterilizace TST. Kolik mám tedy dělat záznamů testů denně a měsíčně? Pročítala jsem vyhlášku, ale není jasné jaké testy mám dělat a jak zapisovat testy s elektronickou verzí sterilizačních záznamů. Předem děkuji za odpověd. P.

  16. 01. 2019 · 1 komentář 

  Dobrý den, v ordinaci stomatologa je sterilizace turbín, násadců a kolének prováděna ve speciálním autoklávu DAC Universal při parametrech 134 st. C, tlakem 3 bary, exp. 3 minuty, po předchozím automatickém mytí a promazání vloženého instrumentaria. Je nutné v tomto přístroji provádět chemické testy sterilizace a kontrolu bioindikátory? Expozice sterilizace 3 minuty není v souladu s vyhl. č. 306/2012 Sb. Je možné tento přístroj v praxi používat? Děkuji za odpověď. Anna

  15. 01. 2019 · Komentáře 

  Dobrý den, prosím o odpověď, jaké jsou požadavky na zřízení pracoviště optometrie – posuzují se tyto prostory dle vyhl. č.92/2012 Sb. část I. písm. A odst. 3 – t.j. jako ordinace lékařů a pracoviště dalších zdravotnických pracovníků ( plocha -13 m2)? Děkuji M.

  18. 10. 2018 · Komentáře 

  Dobrý den, pracuji jako veterinární technik a ráda bych absolvovala vzdělávací kurz pro sterilizaci. Prosím o informaci, zda něco takového existuje. Pokud ano, na koho se mám obrátit. Děkuji Sůrová P.

  15. 10. 2018 · Komentáře 

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli je povoleno v nemocnici používat domácnostní pračku, např. na praní pomůcek (př. hračky, bezpečnostní kurty, polohovací pomůcky,…) – vyhláška mluví o praní v provozovnách s uzpůsobeným režimem pouze u prádla. Pokud ano, jaké nastavit hygienická opatření? Děkuji za odpověď, RP

  1. 10. 2018 · Komentáře 

  Dobrý den, je nějaké doporučení pro dezinfekci úhlových násadců používaných ve stomatologii? Dle návodu výrobce nelze většinu těchto úhlových násadců sterilizovat ani dezinfikovat ponorem. Nezbývá tedy nic jiného než otěr ubrouskem nebo postřiková dezinfekce. jaký je nejlepší postup? A jak by se mělo správně postupovat pokud stomatolog pomocí úhlového násadce ošetřuje pacienta s HIV, HBV a HAV?

  30. 08. 2018 · Komentáře 

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kdo je oprávněn provádět vyhodnocení „Self-contained“ biologických indikátorů. Myšleno kultivaci, kde jde vlastně o změnu barvy kultivačního média. Může ji provádět mikrobiologická laboratoř daného zdravotnického zařízení, kde byly testy exponovány? Předem děkuji za odpověď.

  21. 08. 2018 · Komentáře 

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak postupovat při balení ZP obálkovou metodou, abych měla expiraci materiálu 3 měsíce?. Pokud použiji 2 plachty textilie, nahradím tím klasický dvojitý obal papír-folie? Jaké textilie lze na zabalení použít? Lze jakékoliv netkané textilie, které se používají do kontejnerů? Mnohokrát děkuji. P.K.

  20. 07. 2018 · 1 komentář 

  Dobrý den, prosím laskavě o vyjasnění pojmů u následující části vyhlášky – IV.IX. Kontrola účinnosti sterilizačních přístrojů, bod 2 a – Frekvence použití biologických indikátorů: bod 3. jedenkrát za měsíc – u sterilizátorů, které jsou umístěny na odděleních centrální sterilizace či sterilizačních centrech, operačních sálech, operačním traktu a na pracovištích, která sterilizují materiál pro jiná pracoviště. Zajímá mne, co je konkrétně myšleno jiným pracovištěm. Ordinaci sdílím s kolegou, který je zároveň majitelem autoklávu a ten mi přístroj promajímá za účelem sterilizace mých nástrojů. Přístroj tedy využíváme oba na jednom pracovišti. Příslušná HS trvá na tom, že jsem “jiné pracoviště”, i když jsem na pracovišti stejném a požaduje kontrolu sterilizátoru každý měsíc. Ovšem v mém předchozím působišti, při stejném sdílení autoklávu v jednom místě, kdy byl majitelem kolega, jiná místně příslušná HS nic podobného nevyžadovala a shledala dostačující kontroly podle ostatních bodů. Prosím o objasnění. Děkuji

  17. 07. 2018 · 1 komentář 

  Dobrý den, prosím o informaci zda je vhodné používat sterilizátor UV-C Blue v kosmetické provozovně a jakým způsobem se provádí kontrolní testy. Děkuji

  29. 06. 2018 · Komentáře