Máte dotaz? Zkontrolujte prosím všechny níže uvedené otázky. Můžete také použít vyhledávání vpravo nahoře. Pokud nenaleznete řešení Vašeho problému, zadejte dotaz do formuláře:

  Dobrý den, nevím, zda sem tento dotaz patří, ale ráda bych se zeptala, v jaké vyhlášce je napsáno, že po vyřazení přístroje se musí ještě jeden rok ukládat dokumentace. A zda tato dokumentace po uplynutí jednoho roku může být skartovaná nebo třeba poslána do archívu zdravotnického zařízení. Děkuji

  27. 11. 2023 · 2 komentářů 

  Dobrý den,můj dotaz se týká obecně parních sterilizátorů a provádění Bowie-Dick testů. Platí, že tento test je možné a tedy musí se provádět pouze v přístrojích, kde je BW v programovém vybavení přístroje, jak je uvedeno v příl. č. 4 vyhl. č. 306/2012 Sb (konkr. v části IV.VIII.odst. 2. písm. c))? Pokud to tedy přístroj technicky neumožňuje, pak se provádět nemusí?V tabulce sterilizačních parametrů (ve vyhl.) je ale při parametrech 121/20 a 134/10 v poznámce v pravém sloupci uvedeno, že BW test je povinný.

  21. 11. 2023 · Komentáře 

  Mohu poprosit o informaci. Nikde jsem se nedočetla, jestli čištění a dezinfekci flexibilních nebo rigidních endoskopů může provádět sanitář. Pokud ano, musí mít nějaký kurz nebo stačí jen proškolení na pracovišti? Díky za odpověď.

  16. 11. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak dlouhá je expirace u radiační sterilizace. Děkuji za odpověď.

  24. 10. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den,ráda bych se zeptala, jestli jsou již na trhu nějaké indikátory ke kontrole účinnosti mycího procesu pro myčky podložních mís? Nebo stále stačí kontrolovat umytou podložní mísu pomocí bakteriologického stěru? Děkuji za odpověď.

  12. 10. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den, prosím pěkně může mi někdo ze spoluautorů vyhl. č. 306/2012 Sb. adekvátně vysvětlit, co lze považovat za skladovací obal na 1 rok v dvojitém obalu – uvedeno v odst. IV.VI. přílohy 4 ? Je možné, v tomto případě považovat např. plastovou uzavíratelnou dózu, uzavřený sáček…jako skladovací obal??? Pak tedy nechápu rozdíl mezi skladováním ve Dvojitém obalu## podle způsobu uložení volně na12 týdnů nebo chráněný 6 měsíců. Prosím, v případě, že budete odkazovat na ČSN EN ISO 11607-1 (855280) o její citaci, bohužel nemáme přístup k ČSN. Předem velice děkuji za Vaši odpověď. M.

  11. 10. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den,

  9. 10. 2023 · Komentáře 

  Je možné, k dnešnímu datu / prý nová pravidla?!?/, sterilizovat nester.gázu ve foliích či kontejnerech/ autokláv/? Údajně lze použít pouze steril.gázu přímo od výrobce, centrální sterilizace už prý nemůže pro nás provádět jako doposud.Děkuji.

  5. 10. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda můžeme v oční ambulanci střídat na plošnou dezinfekci přípravky Desam extra a Incidin plus. Hledáme dez. přípravky které se dají ředit do wipes zásobníků s exp.28 dní.

  23. 09. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den, na pracovišti (Domov seniorů) používáme převážně podávkový způsob práce. Platí stále, že jediným konzervačně dezinfekčním roztokem pro podávky v toulci je Sol. Galli-Valerio? Dále bych se chtěla zeptat, zda je správné, když sterilizujeme v horkovzdušném sterilizátoru zavřené skleněné kazety, resp. víko je kovové. A poslední dotaz: Jaký máte názor na práci s jednorázovou pinzetou, se kterou mám vyjmout sterilní nůžky ze sterilní kazety? Raději použiji sterilní kovovou pinzetu, kterou mohu po správné předstarilizační přípravě přesterilizovat, než nakupovat jednorázové pinzety, když stejně sterilizujeme toulec, podávky i nůžky v kazetě.Děkuji za odpověď. IL

  21. 09. 2023 · 2 komentářů 

  Dobrý den, mám dotaz ohledně zákrokových sálků a jejich omyvatelnosti týkající se stěn a stropů. Ve vyhl. č. 92/2012 Sb. příloha č. 1 bod 3., písm. b) se uvádí, že prostory určené pro provádění operačních výkonů musí mít povrch stěn omyvatelný minimálně do výšky 180 cm; dále v příloze č. 2 se uvádí, že ZS musí mít stropy i stěny odolné proti poškození při pravidelném čištění, mytí a dezinfekci. Naopak ve vyhl. č. 306/2012 Sb. par. 10, odst. (6), se uvádí, že malování zákrokových a operačních sálů se provádí 1x ročně, což je tak trochu v rozporu s vyhl. č. 92/2012 Sb. Dotaz: prosím, jak je to tedy správně s omyvatelností zdí na zákrokovém sálku, musí být tedy stěny omyvatelné a do jaké výšky nebo stačí pouze jejich výmaba??? Děkuji M.

  20. 09. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den,na našem pracovišti mám parní sterilizátory UNI 336, kdy objem komory je psán 73litrů. Kolik je to sterilizačních jednotek? Kolik chemických testů se dává do každé vsázky dle počtu sterilizačních jednotek? Jak postupovat u biologických testů, které děláme 1x/měsíc. Kolik a jaké testy se vkládají do komory? Moc děkuji za odpověď

  19. 09. 2023 · 3 komentářů 

  Měla bych prosím dotaz ohlědně používání autoklávu – ACTIVESHOP WOSON AUTOKLÁV NOVÝ TANCO 12 l TYP D S TISKÁRNOU CL. B – MEDICAL, v provozovně tetováže a piercingu. Dále prosím o sdělení podmínky používání a v jakém sterilizačním obalu mohu sterilizovat nerezové nástroje.Děkuji,

  18. 09. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den, ještě dotaz k zák č.. 89/2021 Sb., Pokud se provozovatel prokáže platnou BTK u sterilizátoru např. řady HS, nebo jiným vyrobeným před r.1998, nesmí ho i tak použít? Pokud ne prosím uvedení konkrétního paragrafu.Moc děkuji.

  14. 09. 2023 · 1 komentář 

  Dobrý den, jaká je délka exspirace kazety s filtrem? Dá se délka exspirace prodloužit nějakým dalším obalem?

  12. 09. 2023 · 2 komentářů 

  Dobrý den, chtěla bych poprosit o informaci. V mikrobiologické laboratoři používáme ke sterilizaci destilované vody, pipet a nástrojů (nůžky, pinzety) autokláv Tuttnauer 3850 E, který nedisponuje programem na vakuový test a BD test dle vyhlášky 306/2012 Sb. Je možné v přístroji výše uvedené sterilizovat? Dále bych se chtěla zeptat, předmětný sterilizátor má objem komory 65 litrů. Dostali jsme informaci, že stačí do něj vkládat jeden chemický test, i když má sterilizátor 65 litrů. Prý se řadí k malým sterilizátorům s jednou sterilizační jednotkou. Podle vyhlášky 306/2012 Sb., je 1 STJ = 54 litrů. Neměly by se vkládat 2 chemické testy sterilizace? Děkuji za odpověď.

  8. 09. 2023 · 2 komentářů 

  Dobrý den, prosím o info zda se chystá nějaká nová legislativa nebo už je, co se týče sterilizačních přístrojů ve zdrav. zařízeních (ne na centrálních sterilizacích).Děkuji

  8. 09. 2023 · 2 komentářů 

  Dobrý den, chci zeptat zda je nutná sterilizace ORL nástrojů, které se používají v ambulanci

  12. 08. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den, prosím o informaci. V jakých obalech se může sterilizovat drobné stomatologické instrumentárium, především vrtáčky. Jedná se o běžnou ambulantní praxi, takže podle platné vyhlášky by nemělo být volně ložené a nezakryté. Uzavíratelné obaly, určené pro sterilizaci a uchování drobného stomatologického instrumentária se snad nevyrábí. Prosím o radu. Petriho misky se již nesmí ke sterilizaci používat.

  25. 07. 2023 · Komentáře 

  Dobrý den,prosím o informaci vyhodnocení chemických testů ve sterilizátoru.AHEM jasně říká počet testů chemických podle velikosti STJ.Vkládáme chemický test do každého operačního síta, protože se op. síto otevírá třeba až za týden, nejsme po skončení sterilizace chemické testy vyhodnotit. Jak to tak dostatečné? My si myslíme, že ne.Velmi děkujeme za odpověď.

  24. 07. 2023 · Komentáře