Máte dotaz? Zkontrolujte prosím všechny níže uvedené otázky. Můžete také použít vyhledávání vpravo nahoře. Pokud nenaleznete řešení Vašeho problému, zadejte dotaz do formuláře:

  Mám dotaz na tzv. ochranný obal COVER BAG, kde bych našla způsoby použití, je tento typ obalu popsán legislativně ?

  23. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den,měla bych dotaz na sterilizaci plastů. Některé na sterilizaci vhodné jsou, některé nikoliv. Jak se toto rozlišuje? Co když vysterilizuji plast, který se sterilizovat nemá, nebo na sterilizaci není vhodný? Co to znamená? Co se stane?

  23. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den, mám dotaz, který se týká sterilizace nosní tamponády ze stočeného obinadla napuštěného vazelínou (vaselinum alba). V současné době jsme nuceni si začít dělat tyto tamponády svépomocí, jelikož firma od které jsme brali sterilní tamponády přestala dodávat a jiného dodavatele se nám nepodařilo zatím sehnat. Zde jsem našla odkaz na sterilizaci mastného tylu při tt 140°90min nebo 160°60nmin – v horkovzdušném sterilizátoru. Prosím, jký je správný postup sterilizace těchto mastných longet? Děkuji.

  23. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den, měla bych dotaz ohledně sterilizace liposukčních kanyl. Je možno je účinně vysterilizovat, pokud budou uvnitř ponechány mandreny? Děkuji.

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den,zajímalo by mne, jak bychom správně měly sterilizovat nástroje endoskopické, používané v gynekologii, při laparoskopických výkonech.Většina našich nástrojů je od firmy Olympus a skládá ze tří částí: rukojeť, pracovní plášť, který je dutý a pracovní vložka.Doposud jsme nástroje volně položily do kontejneru a skládaly je až po vysterilizování.Nyní kolegyně nástroje začaly do kontejnerů skládat ještě před sterilizací.Pokud je toto považováno za správný postup, je akceptováno, když se nástroj během výkonu rozloží na sterilním stolku, vyjme se z pláště pracovní vložka. Je zachovaná sterilita i potom? Domnívám se totiž, že vzhledem k tomu, že se jedná o plášť, dutou část nástroje,není 100% jistota průchodnosti páry, pokud nástroj sterilizuji složený.Máme na endoskopických sálech sterilizované i jednotlivě zabalené nástroje složené, uložené do kombi obalů folie, papír, ale považujeme je za sterilní pouze ve složeném stavu. Jsou pohotovostní, určené k rychlému podání v průběhu operace a při operaci je nesmíme rozložit.

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den máme parní sterilizátor od firmy Getinge. Chtěla bych se zeptat jestli musím provádět biologické testy 1x za měsíc? Budeme sterilizovat i duté nástroje tzn. Ráno udělám vakuum test poté BD test a při každé sterilizaci dutých nástrojů musím přidat tedy Helix test. Jinak do každé vsázky vkládám testy procesové. Moc děkuji za odpověď

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den,ráda bych se zeptala jak probíhá zkouska úplně nového autoklavu pred jeho uvedením do provozu a kde se tato zkouška objednáva?

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den, mohla bych se prosím ještě zeptat, jakým způsobem se vyhodnocuje ten vakuový test? U BD/helix testů se dávají ,,papírky“, ale u vakuového testu se nedává nic, tak jak mám tedy tento test zaznamenat do sterilizační knihy. Děkuji předem za odpověď, 

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den. Chtěla bych prosím upřesnit sterilizaci v autoklávu a horkovzdušném sterilizátoru. Jsem nová sestra v ordinaci a nemá mě kdo zaučit,proto zjišťuji informace zde. Do horkovzdušného sterilizátoru stačí ke každé vsázce přidat Chemický test a ten pak vlepit do deníku,kde se povede záznam o všech sterilizacích?? A do autoklávu mám na začátku každé směny dát papírek na vakuum test+ BD test/Helix test a pak normálně sterilizovat vsázky? Nebo i tady se musí při každé vsázce po těch testech dávat chemický test? Nejsem si jistá ani po přečtení vyhlášky..děkuji za upřesnění.

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Na operačních sálech skladujeme ve skladu sterilního materiálu vysterilizované kontejnery a nástroje. Můžeme brát takto skladovaný materiál jako chráněný a použít tedy delší exspirační dobu? Pro kontejner pak tedy 12 týdnů a pro materiál ve dvojité obalu 6 měsíců?

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Laparoskopické nástroje jsou uvažovány jako nástroje s dutinou? Mám na mysli dlouhé nástroje, které mají 3 díly. Do duté tyčky se vsune nástroj a nasadí se rukojeť. Ten nástroj tedy vyplní dutinu. Tyto nástroje jsou brány jako duté a nelze je sterilizovat na Flash?

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobry den, jsem začínající pedikerka a mám doma horkovzdusny sterilizator. Na hygieně mi řekli ze mi ho musí kontrolovat jednou ročně.

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je to správně, že se ve skladu teplotně monitoruje sterilní materiál, který byl vysterilizován v dané nemocnici na CS v rámci vnitřních služeb. Děkuji

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den, prosím o přesné vysvětlení tzv. „čisté verze “ a rozdíl mezi sterilní verzí a čistou verzí např. u obvazového materiálu. Děkuji a hezký den

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den, chci se zeptat, který postup ředění dezinfekčních roztoků je prosím správný: 1. chci 1% dezinfekční roztok, takže do 8 l vody vliji 80 ml dezinfekčního prostředku 2. chci 1% dezinfekční roztok, takže nejprve z 8 l vody odebrat 80 ml vody a následně vlít 80 ml dezinfekčního prostředku. V praxi se často používá postup 1.

  13. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den,ráda bych se informovala, zda biocidní prostředek Sanytol univerzal je možné používat k povrchové dezinfekci ve zdravotnických zařízeních. V registru chemických látek figuruje jako 2, ale v kategorii uživatele je označen jako neprofesionální. A stejný dotaz i na Sanytol dezinfekční gel. V terénu se setkávám s tvrzením, že distributory je nabízen k použití ve zdravotnictví. Mockrát děkuji s pozdravem

  13. 06. 2022 · 1 komentář 

  Dobrý den,chci se zeptat na dekontaminaci gonioskopických čoček (pokud není k dispozici návod výrobce, jedná se o starší, ale kvalitní zdravotnické prostředky). V praxi očaři tyto čočky rádi využívají, po každém pacientovi je pouze otírají dezinfekčními ubrousky sloužící k dekontaminaci oční optiky. Můj dotaz je následující: neměla by být tato dekontaminace prováděna po každém pacientovi ponorem v dezinfekčním prostředku zaručující min. virucidní účinek, následně oplach min. čištěnou vodou a vyš. prováděno jednorázovými nesterilními rukavicemi (případně sterilními)?Samozřejmě lze toto vyřešit, že tyto starší typy nebudou oficiálně používat, ale v praxi si je akorát schovají před kontrolou, čemuž se chceme vyhnout :)Děkuji Vám

  10. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den, prosím o odpověď na dotaz ohledně ,,Flash sterilizace“ – je přípustné, aby byla používána tato sterilizace v ordinaci zubního lékaře (nejedná se o stomatochirurga)? V případě, že by se tento typ sterilizace používal, mohou být nástroje volně uloženy ve sterilizátoru na sítu (tzv. nebalené nástroje), používaná sterilizace při parametrech 134°C 4 min., v PS Millennium B+? Pokud by tato varianta byla možná, kam by se pak v tomto případě ukládal procesový test sterilizace a CHTS?

  10. 06. 2022 · Komentáře 

  Prosím o informaci, zda vrapované hadice k inhalátorům/nebulizátorům se mají sterilizovat např. v autoklávu nebo stačí vyšší stupeň dezinfekce? 

  10. 06. 2022 · Komentáře 

  Dobrý den, mám dotaz ohledně skladování vysterilizovaného materiálu. Je akceptovatelné, aby se vysterilizované kovové kazety s nástroji, skladovaly v uzavřeném HS, po jejich sterilizaci až do jejich použití t.j. do 48 hod. (pokud nejsou otevřeny)? Pokud je potřeba nástroje použít, celá kazeta se z HS vyjme a již se zpět nevrací. Pokud se nástroje z kazety nepoužijí, po vypršení doby exspirace (48 hod.), se opatří novým procesovým testem a provede se opětovná sterilizace. Nebo musí být vždy po sterilizaci vyjmuty a skladovány, tak jak je uvedeno v příloze č. 4 k vyhl.č. 306/2012 Sb. ost. IV.V. ???

  10. 06. 2022 · Komentáře