Přednášku pana Müllera jsem bohužel ze zdrav.důvodů nestihl, nicméně druhý den semináře jsme odpovídali na otázky zneklidněných posluchačů. Od nich jsme získali hlavní sporné body. Přikládám odpověď na Váš dotaz i dotazy z druhého dne semináře.
V kovovém tělísku dochází k falešně pozitivnímu výsledku BD tím, že z vnější strany dochází k prohřívání stěny a zahřívání indikátoru. Dochází k nasávání média.
Tato argumentace je nesprávná. V kovovém tělísku skutečně dochází k intenzivnějšímu přenosu tepla z vnější strany na vnitřní. Smyslem aplikace dutinového testu je však průnik páry až na konec dutiny do kapsle s testem. Pokud nedošlo k dostatečnému prostupu páry, nachází se uvnitř kapsle s testem jen ohřátý vzduch a test se nezbarví do černa, jen působením suchého tepla zhnědne. Hnědá barva je vyhodnocena jako nevyhovující.
K samovolnému nasátí média do kapsle může dojít jen v případě vzniku podtlaku uvnitř kapsle s testem. K tomu může dojít v případě že:
- 1. Celý systém je dostatečně penetrován párou a..
- 2. Na povrch kapsle působí chlad, který způsobí uvnitř kondenzaci a vznik podtlaku. (Podobně, jako u zavařovací sklenice dochází k přisátí víčka chládnutím nálevu)
Ad.1 Pokud došlo k penetraci páry až dovnitř kapsle, je to stav, který je žádoucí a působení tepla z vnější strany tělesa jen simuluje skutečný nástroj
Ad.2.Chlad, který by způsobil kondenzaci nastává až po proběhlé sterilizační expozici, kdy médium je již z dutiny vysáváno, má sníženou teplotu a odchází z dutiny do vývěvy.
Navíc. K aplikaci kovu bylo přistoupeno z důvodů časové nestability plastu a jeho netěsnosti. Kovová tělíska problémy s nětěsností nemají.
BD dutinový test není schopen zaznamenat přítomnost vzduchu
Měřením bylo zjištěno, že dutinový BD test je schopen zaznamenat již 0,2 – 0,3 ml vzduchu nebo inertního plynu a toto množství díky tenké kapiláře a úzkému testu rozložit do délky tak, že je viditelné. U plošného testu je třeba pro vizuální indikaci (skvrnu na testu) mnohem větší objem cca 200 – 300 ml. Srovnávacími zkouškami v profesionální laboratořích bylo potvrzeno, že dutinový BD test vykazuje vyšší citlivost, než balíčkový.
Pozn. Pro sterilizaci porézního materiálu a povrchové sterilizace je balíčkový BD test naprosto dostačující. Je-li ve sterilizátoru sterilizováno laparoskopické instrumentarium s dutinami, je logické použítí BD test na identickém principu.
BD dutinový test není schopen odhalit závady (pouze zhruba u 4 – 5%)
BD test je ranním testem připravenosti celého systému – vyvíječ, potrubí, sterilizační komora, parametry.
Smyslem BD testu je deklarovat, že pára je přítomna v dostatečné kvalitě, bez obsahu vzduchu a inertních plynů a že sterilizační cyklus díky nastaveným parametrům je schopen dopravit páru do dutiny testu. To je smyslem a cílem. Svými výsledky je schopen indikovat nedostatečné odvzdušnění, mokrou páru, páru se směsicí vzduchu či inertních plynů.
Měření prokázalo lepší diagnostické vlastnosti TST testů
Ve většině případů se jedná o TST testy rozměrů přibližně plus/minus 1-2 x 4-6 cm. Tyto testy se přikládají ke sterilizovanému materiálu. Díky svým rozměrům je není možno použít jako testy k určení stupně prostupnosti páry do dutiny. Takto vložené testy dávají informaci o poměrech panujících v místě kde jsou uloženy. To nelze zpochybnit. Nikoli však v dutinách nástrojů. K tomu slouží a mají nenahraditelnou úlohu PCD tělíska. Autor pravděpodobně přehlédl skutečnost, že sám je ve svém katalogu nabízí.
Závěrem:
Aplikace dutinových testů akcelerovala s nástupem laparoskopického instrumentaria, jejichž některé části (vnitřní plochy) nebyly stávajícími testy pokryty. Zdůrazňuji, že BD testy, jejichž tělesa nesou označení EN 11140-4 a PCD tělesa s označením EN 867-5 jsou legislativně oprávněná a lze je používat. (V případě GKE modrá,fialová i oranžová) Tuto skutečnost ostatně již odráží i novela vyhlášky 195. Omlouvám se za složitost výkladu, ale jedná se zejména o fyzikální principy, které bylo nutno popsat a nám všem nezbývá, než je vzít na vědomí.
Testy vloženými mezi papírky ani volně umístěnými mezi materiál není možno posoudit stav průniku páry do dutin komplexních nástrojů a bezprostředně po sterilizaci tak rozhodnout o kvalitě procesu.
Pavel Filouš, Scherex
V každém případě se ujistěte, že dutinové PCD těleso, ať už je zhotoveno z jakéhokoliv materiálu, je opatřeno označením normy EN 867-5.
Jedině takto označené PCD těleso je schopné zkoušet výkonnost tzv. dutinových cyklů.
Těleso označené normou EN ISO 11140-4 je alternativní BD-test a má výkonnost pouze prostého BD-testu na porézní materiál.
S komentářem souhlasím. Snad pro doplnění – většina uživatelů GKE testů používá jako BD test modré tělísko, které je stavěno na obtížnost dle standardního cyklu B1 – dle ČSN EN 11140-4.
Přeloženo do srozumitelelné řeči – i když balíčkové testy BD vyjdou, není z logiky věci garance průniku páry do dutých nástrojů. Modré tělísko tuto obtížnost již zohledňuje.