Předpokládám, že dotaz směřuje k parni sterilizaci, pravděpodobně k malému parnímu sterilizátoru.
Odpověď je na všechny 3 otázky – tray kazeta, ať už uzavřená horním víkem, nebo samostatná „miska“ a to perforovaná nebo neperforovaná není dle české legislativy definovaným obalem, který chrání vysterilizovaný materiál před sekundární kontaminací při uskladnění chráněném či nechráněném. Jak víte, dobu exspirace stanovuje v ČR příl.č.4. Vyhl.č.306/2012 Sb. Odkazuji na kap. IV.V. Skladování a transport vysterilizovaného materiálu a násl. Kap. IV.VI. Exspirace sterilního materiálu.
Možnosti v praxi :
Jakékoli misky, tácky a to samostatné nebo kryté /kromě kontejnerů/ musí být zabaleny do obalu např.papír/fólie apod. Pokud jsou takto vysterilizovány , lze je následně uložit s kratší či delší exspirací – 6 dnů, 12 týdnů atd. skladovací obaly……
Skříňka bez dvířek je samozřejmě nechráněné prostředí .
S ohledem na uvedené je odpověď na Váši poslední otázku = nemá , protože kazeta perforovaná či plná musí být zabalena v dalším obalu.
Pozn.: Zmíněný „kontejner“ splňuje příslušná kritéria pro stanovenou expiraci dle uložení, protože je opatřen např. filtrem apod.
Jedinou výjimkou je u PS tzn. Flash sterilizace definovaná a podmíněná požadavky výše cit. vyhl. v kap. 6.1.1 Způsoby sterilizace , která umožňuje sterilizaci v obalech, které popisujete, ale bez jakékoliv delší exspirace.
Richard Janů, Henry Schein